Cestujeme Vietnamom s dieťaťom

29.6. Let do Hanoi

Cesta letecky cez Moskvu bola celkom v pohode az na meskanie v Moskve. Kvalita ruských aerolínií sa však nepotvrdila. Prestupné lietadlo meškalo 3hodiny a letušky mali pred i počas cesty výraz mučeníčok……

30.6. Hanoi

Keďže sme cestovali aj so Samkom (7 rokov), tak sme ubytovanie po prílete nenechali na náhodu a mali sme predom vybavené. Asi 1 km od úplného centra. Hanoi si zachováva v centre svoju tvár, vysoké budovy nie sú povolené. Hotely či hostely sú všetky v rozsahu malého obchodu, max 4 podlažné. Ceny ubytovania i jedla v centre nie sú predražené, takmer také isté ako na periférii.

Blízko nášho hotela sme mali tradičný víkendový Hanojský trh, ktorý ožíval večer.

31.6. Stále Hanoi

Rozhodli sme sa navštíviť originálne Vietnamské divadlo vodných bábok. Je v úplnom centre hneď pri jazere. 6 umelcov hralo na tradičné hudobné nástroje a ďalší šiesti hrali divadlo tak, že ich nebolo vidieť, iba bábky sa mihotali na vode. Zážitok.

1.7. Výlet na Perfume pagoda

Zaplatili sme si celodenný výlet na Perfume pagoda. Cesta cca 80 km autobusom a následne tradičnou loďkou asi hodina plavby veslami. Rieka na kúpanie nebola, ale to sme ani nečakali. Desná horúčava. Po vylodení nás čakal obed v podobe množstva jedla v mištičkách. Následne nás lanovka vyviezla na vrch, kde nič zaujímavé okrem pohľadu na džungľu nebolo. Takmer všetci išli dole lanovkou, my sme chceli a aj išli pešo.

Najväčší zážitok z výletu mal Samko, lebo sme mu ķúpili sľúbené lietadielko a on sa s ním hral po zvyšok dňa.

Nám sa veľmi páčil temple so záhradou a mbíchmi, ktorý nám sprievodca ani neukázal a našli sme ho náhodou dole asi 200 m od lanovky.

Po príchode k loďkám sa sprievodca spýtal, či nechceme ísť naspäť motorovým člnom. Za príplatok 3EUR / os. Dvaja sa prihlásili, sprievodca to pochopil ako vôľu ľudu. Reagoval prekvapene, keď sme niektorí trvali na tradičnej loďke. Nakoniec vypravili motorový čln a 3 loďky. Pripravené divadlo, aby zarobili viac. Dve loďky po ceste pripojili násilne k motorovému člnu. Aj tak nás museli v cieli počkať. Veslárka celú cestu opakovala „tip?“ Iné okrem tip a money a yes/no nevedela. Keď som sa ponúkol že si trochu zaveslujem a dám jej dokonca za to 20 dongi, zaprotestovala a žiadala 100. Tak som ju nechal makať. Veslárke sme za prevoz nezaplatili aj keď to žiadala. Riadne sme zaplatili cestovke za celodenný výlet vrátane lodiek. Ale predsa len sme jej dali „všimné“ 20 dongi aby sa nepovedalo. Poliak odmietol.

V horách 12 km od Sa Pa

2.7.Presum Hanoi – Sapa a na homestay

do Sapa sme vyrazali z hotela rano 7:00. Dorazili sme o cca 13:00. Popŕcha. Berieme taxík a ukazujeme taxikárovi adresu. Je mimo. Zapínam vlastnú navigáciu na mobile. Cesta sa nedá opísať slovami. Obyčajné auto v skalnom teréne brodiace sa cez potoky, brutálne jamy a blato. Dorazili sme. Neprší.

3.7. Výlet k vodopádu

Dnes malo takmer celý deń pršať. Bolo presne naopak, ráno vyzeralo, že sa nikam nepôjde, tak sme nebrali ani krémy. Keď chvíľu nepršalo, vybrali sme sa na výlet k vodopádu. Odvtedy sme dàżď nevideli. Trochu sme sa spiekli, ale vodopád stál za to. Pod ním bola malá laģúna, tak som skočil do nej medzi asi 10 vietnamských detí.

V nasledovnom budem uvádzať ceny za ubytovanie 2osôb + dieťa 6.5 roka, často vrátane raňajok.

ubytovanie Little Hmonk house, 2noci, 32 EUR

taxi sapa – hostel, 500 000 Dongov, odžubali nás, dali nam 2 nasobnu taxu, bezna je cca 18000 dong / km

od vodopadu sme sme sa vracali inou cestou cez priehradu, ktora reguluje tok vody z hôr. Tiež úžasný pohĺad pod priehradu. Celý okruh cca 5 lm stál za to. po ceste k priehrade s sa osprchoval vo vodopádiku pri ceste.

Dali sme neskorý obed, trochu oddýchli na bambusových lehátkach a vymysleli kam sa presunieme o 2 dni. znamenalo to vymyslieť vo vietname vhodnú destináciu, objednať predom autobus a nájsť a objednať ubytovanie. Pôvodný plán bol stredný vietnam, ale zistili sme że je to cca 15 hodín cesty a vlak je na pár dní predom vypredaný.

Samko až toľko netabletoval, má tu nového kamaráta, psíka lulu, domáci ho dnes priniesli z trhu. Tak ho nosí na rukách a naháňa sa s ním.

Takže sme sa dohodli, že sa zajtra presunieme naspäť k Hanoju, al do iného mesta a bližšie k moru. Vybrali sme cestovateľskú destináciu Ninh Binh, kde sú krásne jaskyne, príroda, zaujímavé dedinky. Na 2dni, potom premyslíme presun úplne k moru. Našli sme ubytovanie v menšom komplexe s bazénom za 28 eur / 2noci. V cene sú raňajky, nechápeme.

Kamarát Braňo nám povedal, že Vietnamská káva je údajne najlepšia na svete, tak som si objednal. Bola fakt výborná a silná, servírovaná so zahusteným mliekom.

4.7. Prišiel monzún

Celú noc ukrutne pršalo. Aj celé doobedie. Trčíme na terase, nikam sa nedá ísť. Raňajky s palacinkami a čiernym čajom.

Obávame sa,že v takomto blate sa sem taxíky ani nedostanú, aby nás odviezli 12 km na stanicu do Sapy. Taxík zvládol cestu ledva aj v suchom počasí. Odchod autobusu zo Sapa máme na 21:30 , snáď prestane v priebehu dňa pršať aby sme zavolali nejaký taxi.

V Ninh Binh má byť už teplo ale pod mrakom, so zlepšujúcim sa počasím. Uvidíme.

Po jednej sa trochu vyčasilo, ale stále sem tam zaprší a je oblačno. Dohodli sme sa s nemkou, čo tiež dnes odchádza z homestay že zoberieme o pol tretej spoločný taxik. v sape budeme asi 6 hodin čakať na bus, snad tam niečo vymyslíme.

Dorazili sme do Sa Pa. V podstate okrem barov, restauracii, masazi a turistickych kancelarii a pár múzeî nic nie je. Prší. Kúpili sme dáždnik. Autobus nám odchádza o 5 hodín. Zapadli sme do slušnej reštaurácie. Jedlo tu je v centre dosť drahé. Sme na dovolenke.

Toto mesto je samý hotel, sama reštika a infokancelária. Vysvietené v noci ako Las Vegas. Nič zaujímavé pre nás.

Prichádza spací autobus. Meníme miesta tak aby sme boli spolu. Zisťujeme, že tento bus je strašný. bezpečnostné pásy odtrhnuté, záchod nie je, vodič na nás kašle a púšťa ešte o polnoci hlasnú hudbu. Rozmýšľam ako odtrhnúť reproduktor. Na našu sťažnosť hudbu vypli.

Ninh Binh

5.7. Príchod do Ninh Binh

O piatej ráno sme dorazili do Ninh Binh. Ubytovanie máme cca 10km od mesta až od 14:00. Hľadáme nejaký park na oddych.

V parku nič zaujímavé nebolo, poskytol nám však čas na prebudenie mesta a ideme hľadať niečo na raňajky. Loptoš chce len palacinky alebo hranolky, také nič nevieme nájsť, nervozita medzi cestovateľmi stúpa. Nakoniec sme našli slušný bar, kde robia aj hrianky s vajíčkom a jogurt s ovocím. Dostávame však bagetu s opečeným vajcom a jogurt s ľadom. Zjeme, objednávame taxi, tentoraz si dávame pozor. cena 0.3eur / km podľa taxametra.

Dorazili sme. Bazén tu je, neskutočná príroda nad hlavami, sme v úžase. Izba bez klímy ale s ventilátormi. Bambusový príbytok, v domorodom štýle. Kapeme od tepla, 34 stupňov, slnečno.

Dávam si konečne morské príšery – langusty. Samko si prvýkrát vypýtal na ochutnanie ryžu. Je to malý krok pre ľudstvo ale veľký pre Samka. Zuzka bojuje so slížami. Je tu v bambusových bungalovoch asi 15 ľudí, väčšinou študenti.

Samko sa dnes naučil lepšie plávať a začína skákať do vody. Všade na stromoch je ovocie.

7.7 Presun na ostrov Cat Ba

ráno sme si povedali, že výletov stačilo, oddýchneme si v bazéne a poobede odchádzame na ostrov klasickým autobusom. Dĺžka cesty 6 h nás prekvapila, pretože je to cca 120km, ale je v tom aj zvoz do mesta, čakanie na trajekt atď. Cena transportu end-to-end je 340 000 / os.

Prichádzame k prístavu a autobus vchádza na ferry. Začína sa stmievať. Ferry pristáva na ostrove. Autobus nás vezie popri niekoľkých desiatkach predajných chatrčí, cez nejaký prales a vráža do Las Vegas 2. Mesto Cat Ba. Vystupjeme na hoteli, kfe sa dozvedáme, že nemajú pre nás na 2dni miesto. Rezerváciu máme však na 5dní. Anglicky teta nevie ani ň. Tak nám ponúkli rukami/nohami izbu 2dni inde. Inde znamená že si máme sami hľadať. Tvárime sa že nás ich problém nezaujíma a zrazu sa riešenie našlo – oproti cez cestu izba podobnej kvality v rovnakej cene. Vychádzame na ulicu medzi asi pol milióna vietnamcov a evidentne číňanov. Chytáme paniku. Čistá masovka.

Nenechali sme sa zdeptať, večeriame a ideme spať. Naše obavy zajtra určite vyriešime.

11.7.

celodenný výlet na motorke po ostrove. Výlet do národného parku nič moc, 12 km z mesta. Následne sme navštívili jaskyňu Trung Trang. Nádhera. Jaskynné netopiere všade. Ako vytesané rukami umelca.

Potom sme sa vybrali na pláž mimo hlavnej trasy. Špinavá, lebo nikto ju nečistí, ale autentická. Piesok miešaný s miliónmi podlhovastých mušlí a čiernymi drobnými skalkami. Toľko mušlí som pokope nevidel ani v obchode so suvenírmi.

So Samkom sme sa vybrali do vody. Zbadal som medúzu, ale radšej som mu nič nepovedal, nech sa nevyplaší.

Zuzku zatiaľ na pláži prenasledovala mohutná 300 kilová krava, ale predavač na ňu skríkol a ihneď cúvla. Zuzka stihla zblednúť.

Tak sme sa okúpali a keďže sa začalo stmievať, už sme sa ponáhľali do mesta, budú tam masy ľudí a šoférovať motorku na preplnenej vietnamskej ulici v centre s dvoma pasažiermi je niečo čo neviem opísať.

Vyplatíme ubytovanie a utekáme na izbu. Cestou nás odchytil majiteľ, rád sa rozpráva s cudzincami, ale keďže nevie anglicky, používa ipad s google translatorom a rozhovor trvá trochu dlhšie. Foto s majiteľom a jeho ženou a ideme spať.

Návrat do Hanoja

12.7.

Ráno vstávame a utekáme na raňajky. Miesto sme vybrali včera. Presun do turist.kanc. , nastupujeme do busu a odchádzame. Prepravca Cat Ba discovery.

Orientačné ceny vo Vietname

Jedlo : 1 -3eur / osobu

Drink: 0.7 – 1.5 eur (ovocný džús z ovocia a ľadu)

Smootie: ako drink

Ubytovanie: 5-7eur / osobu / noc

vlak: 19 eur / 800 km / os., dieta za polovicu, objednavane cez hotel, vraj napriamo je cena cca 10 eur

taxi: 0.6 – 0.8 eur / km / auto

1 EUR = 26000 Dongov

Cat Ba

raňajky 3os. 150k – 200k dongi

celodenny vylet lodou lan ha bay a mala cast halong bay : 400 – 600k / os., my sme platili 1100 za dvoch dosp.+dieta

elektricke vozitko pre 15 ludi na plaz: 10k / os.

autobus cat ba – hanoi, vyzdvihnutie na hoteli, ferry, vylozenie na hoteli: 200k / os. dospely, na dieta sme „vyhadali“ zlavu na 180k

Vecera v proeuropskej rest.: cca 300k -400k / vsetkych vratane drinkov

vecera v street restauracii(mnam), 1x seafood: 250k / vsetkych vrat.drinkov

Naše skúsenosti

jedlo aj ubytovanie sú extra lacné, najväčšia položka je cestovanie a organizované výlety. teda taxi, vlak, lietadlo, loď. Dá sa však aj tu ušetriť keď si riešite lístky sami online, alebo keď zjednávate cenu, je však potrebné si predom zistiť bežnú cenu. agentúry, hotely aj taxikári často zdvojnásobia cenu! Už nás 2x odžubkali na cene, budeme si dávať väčší pozor. Na taxi asi dohodnúť cenu fixne predom.

Iné poznámky

hotel cat ba 4000 000 dong / 5 dní / 3 osoby, bez raňajok,raňajky cca 3eur / os + drink

Komentáre

    • Kategórie

    • Prihláste sa k sledovaniu

      * povinný údaj