Natieranie terasových dosiek

Pred samotnou montážou je potrebné všetko drevo upraviť. Ak chcete aby terasové dosky a podkonštrukčné hranoly slúžili dlho, je vhodné ich chrániť špeciálnymi nátermi. Mäkké či stredne tvrdé drevo je vhodné natrieť v prvom kroku ochranným náterom proti drevokaznému hmyzu. Následne je dobré natrieť ho terasovým olejom. Transparentným alebo farebným (pigmentovaným). Dosky ale aj podkonštrukčné hranoly.

Natieranie Bochemitom

Ochrana proti drevokaznému hmyzu a hubám sa často pri terasách úplne vypúšťa. Pri sibírskom smrekovci je oprávnená, pretože sa jedná ešte o mäkké drevo a ak viem, že jedným lacným náterom viem predĺžiť životnosť o 20 a viac percent, tak to spravím. Na tento účel som použil prípravok Bochemit transparentný. Náter jedenkrát stačí. Náter je potrebné urobiť zo všetkých strán, na bokoch  i koncoch. Bochemit riedime vodou v pomere cca 1:9 .

 

Pre urýchlenie natierania som si urobil pomocnú konštrukciu z domácich kôz. Aby som mohol natierať veľa dosiek efektívne naraz. Náter všetkých dosiek a hranolov Bochemitom mi trval k terase 36m2 cca 1 deň za slnečného počasia(rýchle schnutie).

Náter olejom

Na účel ochrany voči vlhkosti a pre zvýraznenie kresby dreva slúžia olejové nátery. Pri stavbe terasy sa olejový náter aplikuje na terasové dosky z oboch resp, všetkých strán. Náter je vhodné urobiť jedenkrát zo všetkých strán a hrán pred montážou dosiek a druhýkrát iba zvrchu po montáži. Mne výber terasového olej chvíľku trval. Pretože nie je olej ako olej a možností je veľa. Najmä pri svetlých drevinách ako je sibírsky smrekovec, ktorý je svetlý.

Priam sa núka možnosť natrieť dosky farebným – teda pigmentovaným olejom. Pigmentovaním je možné dosiahnuť farebnosť ľubovoľnej dreviny, preto sa predávajú pigmantačné oleje vo farbe teak, ipe atď. Jedna z vecí, ktorú pigmentovaný olej nenahradí je kresba nahrádzanej dreviny.

Na moju terasu 36m2 som zakúpil 10+3 l transparentného terasového oleja Tikkurila s UV ochranou. Cena 125 EUR. Množstvo leja sa i zdalo aj priveľa, ale keďže jedna strana bola kartáčovaná, tak pila olej oveľa viac. Terasových olejov môžete nájsť na trhu more. Napríklad vyslovene terasové oleje značky OSMO, Remmers a pod. Ja som si zvolil olej od Fínov, predsa len je to „iba“ olej. Pôvodne som chcel pigmentačný olej, ale rozhodol som sa pre transparentný – čistý a ak mi to nebude vyhovovať , na rok dosky napigmentujem už tmavším pigmentom. Tikkurila má pri pigmentačných olejoch i tú tú výhodu, že prídete do predajne farby-laky , vyberiete si z viac ako 20 vzoriek na smrekových vzorkách a stroj vám pigment namieša hneď. Netreba teda riešiť či daný odtieň majú a kedy sa dá objednať. Natierať sa chystám cez víkend, ale predpokladám, že som oleja kúpil viac ako treba.Mslím, že mi bude stačiť úplne 10l.

Terasové oleje sú na rozpúšťadlovej báze a na disperznej báze. Ja som pred kúpou o druhoch nevedel a kúpil som Tikurilu na rozpúšťadlovej báze. Rozdiel nepoznám a som s ním po vizuálnej i pracovnej stránke spokojný.

Po natretí dosky aj hranoly zviazať

Ak neplánujete hneď hranoly a dosky montovať na terasu, nezabudnite ich po natretí zviazať. Inak sa začnú krútiť. To bola jedne z chýb ktorú som ja spravil. Tým pádom mi vznikol väčší odpad. Najviac sa zvyknú kŕutiť podkonštrjkčné hranoly, jeden m i skrútilo až tak , že by som z neho mohol spraviť stojan na hojdaciu sieť.

Ďaľšie kroky, ktoré zdokumentujem v najbližšom čase

  • urob si raster pre betonové kocky (napr narezané z obrubníkov), 40 a 80 mm
  • Vytvor drevenú podkonštrukciu a zviaž ju L profilmi a pripevni na betonové kocky (tretí deň za nami)
  • odizoluj hranoly od dosiek podložkami alebo hydroizolačnou páskou
  • natri dosky z oboch strán pigmentačným olejom, viac natri zospodu kôli vlhkosti
  • priskrutkuj prvú dosku, nechaj na okraji potrebnú medzeru pre dilatáciu, viď tabuľka dilatačných medzier, diery na skrutky je potrebné predvŕtavať
  • druhú dosku stiahni sťahovákmi a použi dištančný pásik, priskrtutkuj
  • ostatné dosky dtto, striedaj dosky medzi sebou aby sa vedľa seba prekrývali

späť na úvod | ďalej

Tagy:

Martin Paška

Aktuálne sa venujem menším e-commerce projektom, SEO a copywritingu. Ak to so mnou chcete skúsiť a skutočne chápete, že online monetizácia projektov je dlhodobá záležitosť, rád vám pomôžem.

Komentáre