Prečo je Pinterest skvelý pre biznis?

Byť na Pintereste len preto aby si tam bol je nezmysel. Aj ty si kladieš asi otázku – je vôbec Pinterest vhodný na e-commerce? Nie je to len ďaľšia sociálna sieť, ktorá mi pridá zbytočnú prácu? Ja si to rozhodne nemyslím a rád ti poviem prečo.

Pinterest by ťa mal zaujímať hlavne ak chceš:

 • zvýšiť návštevnosť Internetového obchodu / blogu
 • viac sa ziditeľniť vo vyhľadávačoch
 • doviesť viac objednávok
 • posilniť značku

Ako som písal v predchádzajúcom článku, Pinterest je o tom, čo sa nám páči, čo by sme chceli. Teda takmer o tom, čo by sme si jedného dňa chceli zaobstarať či kúpiť.

Podľa rôznych  štatistík viac ako 90% aktívnych užívateľov Pinterestu si tu plánuje nákupy, je to teda jedinečný marketingový kanál pre e-commerce. Využiť tento poteciál však treba vedieť. Pretože Pinner (užívateľ, ktorý si ukladá nápady) má pred sebou dlhú cestu k nákupu a ak mu s tým účinne pomôžeš, môže byť časom tvoj.

Cieľom je vyvolať u zákazníka emóciu typu „Toto by som fakt chcel!“

V prvom rade musíš Pinnera zaujať a inšpirovať. A doviesť niektorou nákupnou cestou postupne k nákupu. Pinterest vytvára dlhodobé väzby, niekedy až závislosti. Ak ti však ide o rýchle dovedenie objednávok, Pinterest nebude pre teba ten pravý marketingový kanál. Ak sa na biznis pozeráš z dlhodobého hľadiska, vitaj.

Ak predávaš jedinečný produkt alebo službu a vieš ním vyvolať pozitívnu emóciu, Pinterest ti účinne pomôže práve v biznise.

Zvyšovanie návštevnosti eshopu / blogu

Pinterest je ešte nedocenený v generovaní návštevnosti. Je to výborný nástroj SEO, konkrétne  linkbuildingu. Keďže každý Pin má svoju web stránku z ktorej bol prevzatý, dokáže Pinnera doviesť až na ňu.

Príkladom môže byť užívateľ Pinterestu, ktorý sa zaujíma o lovecké nože a dá hľadať na stránkach Pinterestu lovecký nožík. Nájde tu Pin parádneho loveckého nožíka o ktorom si povie „toto by som chcel“. Tento pin bol povedzme prevzatý z článku na e-shop blogu, ktorý je o loveckých nožoch.

search-lovecky-noz

Užívateľ si Pin uloží na svoju nástenku ako inšpiráciu na neskôr, lebo sa mu nožík páči. V lepšom prípade užívateľa daný nožík zaujíma až tak, že sa preklikne z Pinterest Pinu na stránky blogu. Tu si prečíta článok o loveckých nožoch. Doviedli sme na blog návštevnosť.

Zviditeľnenie sa vo vyhľadávačoch alebo Pinterest SEO

Na užívateľskom profile zverejňujú Pinneri prevzaté alebo vlastné nápady, či produkty. Napríklad Pinterest profil predajcu nožov môže obsahovať nástenky s jednotlivými typmi nožov, nástenku zálesákov z populárnych filmov s nožom v ruke, nástenku s inšpiráciami ako sa dá konkrétny nôž použiť a pod.

Tieto obrázkové či video piny a ich textové popisy obsahujúce aj kľúčové slová nie sú Google vyhľadávaču ľahostajné. Práve naopak, multimediálny obsah Google miluje, sám si ho nájde a indexuje pre účely vyhľadávania užívateľmi. Pinterest tiež maximálne podporuje indexáciu tohto obsahu, vie že spolupráca s vyhľadávačmi je prospešná pre všetkých. Teda výsledkom je to, že pri vyhľadávaní v google vyhľadávači môže na hľadaný dopyt „lovecký nôž“ dostať vo výsledkoch vyhľadávania linku na konkrétny Pin na Pintereste.

google-search-pinterest-lovecky-noz

Čím viac atraktívnych Pinov s popiskami s danými kľúčovými slovami, tým viac tvojho indexovaného obsahu Googlom. A že dnes indexovanie obsahu nie je len o indexovaní textových popisov je jasné. Vo výsledkoch vyhľadávania sa daný Pin môže objaviť i medzi obrázkami. A zdieľanie (rePinovanie) obrázkov z násteniek iných Pinnerov tiež napomáha SEO. Pinterest má vysoký Pagerank, teda všetky linky ktoré z neho vedú na tvoj web majú významnú SEO váhu.

Čo z toho vyplýva?

Buduj si obsah na svojom profile! Kvalitný, inšpiratívny s popiskami a najlepšie s obohatenými Pinmi o doplnkové údaje ako cena, dostupnosť atď. Zlepšovať viditeľnosť blogu alebo eshopu pomocou Pinterestu sa síde dá aj bez aktívneho obsahu na firemnom profile, avšak túto metódu získavania návštevnosti určite neignoruj. Obsah nepridávaj raz do roka, ale podobne ako na iných sociálnych sieťach, postupne v dávkach.

Dovedenie objednávok

Pinterest pomáha s dovedením objednávok dvoma spôsobmi:

 • dovedením užívateľa z Pinu do eshopu
 • podporou nakupovania priamo na Pintereste

O druhej možnosti som už písal a je aktuálna len pre pár eshopových systémov. Prvá možnosť je náročnejšia a vyžaduje si stratégiu a systematickú prácu na obsahu. Sila Pinterestu je v tom, že pri kliku na akýkoľvek obrázok sa dostaneš na zdroj obrázku , ktorým je často web, blog či eshop. V tom spočíva jeho obrovský obchodný potenciál.

Jedným zo základných pravidiel predaja na Pintereste je, že sa netreba primárne sústrediť iba na predaj.

Venuj sa hlavne tomu, aby sa u teba ľudia inšpirovali, dostávali nápady, dával si im tipy, prekvapol ich. Potom radi budú Pinovať , zdieľať a v konečnom dôsledku časom aj nakupovať.

Jedným z dôležitých krokov pri e-commerce je dovedenie zákazníka do obchodu. Vtedy je šanca, že zákazník produkt alebo službu kúpi. To však závisí od množstva vecí, na ktoré už Pinterest alebo samostný tvoj marketing nemusí mať vplyv. Tvojou úlohou je pomocou Pinterestu doviesť zákazníka, ktorému sa produkt páči, je s ním stotožnený a chce si ho konečne kúpiť. Ako na to?

 • naplnením Pinterest profilu
 • správnou logikou násteniek v zmysle tvojej stratégie
 • cieleným a postupným budovaním násteniek
 • prípravou obsahu aby bol lepšie optimalizovaný na emóciu i predaj
 • integráciou tlačidiel Ulož (Pin It) na eshope
 • implementáciou obohatených pinov na eshope
 • integráciou tlačidiel Ulož naprieč celým blogom
 • nasledovaním zaujímavých Pinnerov
 • účinnými tipmi  a trikmi
 • platenou reklamou na Pintereste

Firmy používajú na Pintereste firemné účty, preto ak máš len obyčajný účet, skonvertuj ho na firemný. Nič tým nestratíš, ale získaš prístup ku komplexnej Pinterest analytike svojho firemného účtu. Štatistiky ti pomôžu tvoriť taký obsah, ktorý oslovuje. Jednotlivé body horeuvedeného zoznamu sú samostatnou kapitolou, budem sa im venovať v daľších dieloch.

Posilňovanie značky

K budovaniu značky prispeješ už len tým, že budeš aktívny na sociálnej sietí, ktorá ti prináša návštevnosť aj konverzie. Vďaka tomu, že Pinterest je o nápadoch a emóciách, podporíš značku cez emócie. Pre to, aby si ju efektívne budoval, odporúčam vykonať nasledovné kroky:

 • Zvoľ si názov profilu v súlade so značkou
 • nahraj logo značky do profilu
 • verifikuj eshop i jeho blog v Pinterest profile
 • pinuj veci, ktoré vyvolávajú emócie a nie obyčajné obrázky produktov
 • spoj sa s významnými Pinterest Infuencermi
 • neustále inšpiruj a zabávaj svojich fanúšikov
 • porozprávaj príbeh značky cez tvoje nástenky
 • nepoužívaj watermark, znižuje to repinovanosť, maximálne použi v obrázkoch malé logo

hojdacia-siet-pin


#1 Sociálna sieť Pinterest. Byť či nebyť?

#2 Prečo je Pinterest skvelý pre biznis?

#3 Nastavenie PInterest účtu pre biznis


 

Téme sa venujem v sérii článkov , ak ťa Pinterest zaujíma prihlás sa na odoberanie.

Sleduj ma na Pintereste

Martin Paška

Aktuálne sa venujem menším e-commerce projektom, SEO a copywritingu. Ak to so mnou chcete skúsiť a skutočne chápete, že online monetizácia projektov je dlhodobá záležitosť, rád vám pomôžem.

Komentáre

  • Kategórie

  • Prihláste sa k sledovaniu

   * povinný údaj