Príprava nového WordPress webu

Tento článok pôvodne slúžil mne aby som sám zmapoval celý proces prípravy nového web založeného na WordPresse. Aby som vždy netápal a nedohľadával veci potrebné k jeho spusteniu. Krok za krokom, pre zvýšenie efektivity práce. Ak je článok pre Vás užitočný, som rád, pomôže aj niekomu inému ako mne. Ak chcete pomôcť aj vy iným zdarma ako ja, privítam akékoľvek Vaše komentáre ako proces zlepšiť a hlavne zjednodušiť.

1. Registrácia domény – 5 min

Ja registrujem domény na WEBsupport.sk , ale je to len môj zvyk, jednoduchšie a aj za podobnú cenu by bolo keby som ich registroval u poskytovateľa hostingu, pr9padne cel7 proces robil na websupport. Ak hľadáte úplne klikaciu verziu inštalácie Wordpresu na doménu, pozrite si videonávod Zdena Rau-a  , dá sa to robiť celé u jedného poskytovateľa za podobnú cenu. Po registrácii domény a uhradení poplatku vždy takto musím nastaviť DNS danej doméne tak, aby som ju presmeroval k poskytovateľovi hostingu. Presnejšie, upraviť A záznamy domény v rozhraní websupport.sk (setup.sk).

Náklady na .sk doménu napr. peter-pan.sk a webový priestor (webhosting) pre jednoduchź WordPress web k Februáru 2018 na úrovni cca 30 EUR s DPH /1 rok . Ak máte  už viacero webov a nechcete platiť každému jednoduchému webu samostatný hosting, dá sa použiť aj jeden hosting pre viacero domén. K tomuto riešeniu som sa však ešte nedostal. Predpokladám, že sa to rieši systémom WordPress multisite alebo samostatnými databázami a samostatnými inštanciami WordPressu na jednom hostingu. Ak s tým máte skúsenosti, potešíte nielen mňa, ale aj iných ak o tom napíšete do komentáru a ja následne doplním článok s odkazom na Vás ako autora.

2. Registrácia hostingu – 5 min

Tiež jednoduchý proces. Na tento účel používam spoľahlivého českého poskytovateľa WEDOS , s ktorým som počes posledných 5 rokov nemal výpadok ani problém s rýchlou reakciou podpory keď bolo treba. A dôvod prečo websupport je pôvodom ekonomický – základný hosting pre veľmi jednoduché weby ma nestojí viac ako 13 EUR s DPH ročne. Ak v budúcnosti web narastie, zmenu viem urobiť buď upgradom na lepší program u WEDOS, alebo prejsť k inému poskytovateľovi migráciou wordpress obsahu a zmenou DNS informácií behom hodinky.

3. Založenie novej MySQL databázy – 2 min

To je potrebné urobiť v prostredí poskytovateľa hostingu. Proces je rýchly, treba si zapísať pre účely neskoršej inštalácie WOrdpressu nasledovné údaje (po zriadení DB):

 • Názov servera
 • Názov(meno) databázy
 • Heslo k databáze

4. Inštalácia čistého WordPressu – 5 min

Stiahnite si WordPress softvér tu (najlepšie zip verziu): https://wordpress.org/download/  . Rozbaľte ZIP súbor na disk a nakopírujte všetky súbory pomocou FTP na hosting. Predtým však zmažte na hostingu súbor index.html. Poskytovateľ Vám po zriadení hostingu poslal emailom informácie o FTP prístupe. Tieto údaje použite na nakopírovanie rozbalenej inštalácie WordPress na webhosting do adresára www. Následne zadajte do prehliadača názov domény a postupujte podľa návodu ktorý uvidíte. Budete potrebovať informácie z kroku 3.

Ak použijete zjednodušený proces registrácie domény aj hostingu u jedného poskytovateľa napr. websupport, nemusíte robiť samostatné kroky 3 a 4.

5. Základné nastavenie  WordPressu – 10 min

 • vypni docasne indexovanie googlom: Nastavenia / Čítanie / Viditeľnosť pre vyhľadávače: Vypnúť indexovanie
 • vypni komentare k clankom:
  • Nastavenia / KOmentáre / Predvolené nastavenia článku: Povoliť ľuďom pridávať komentáre – Nie
  • Nastavenia / Komentáre / Predvolené nastavenia článku:
 • Ostatné nastavenia komentárov: Zobraziť komentáre so zobr.vlákien.. – Nie
 • nastavenie trvalych odkazov: Nastavenia / Trvale odkazy / Všeobecné nastavenia: Názov článku
 • Nastavit Hlavnu stranku: Nastavenia / Čítanie / Uvodna stranka zobrazuje: Staticka stranka

6. Inštalácia základných Pluginov – 5 min

Ja používam najčastejšie nasledovné pluginy:

 • Google XML Sitemaps (pre účely zavedenia do Google Console a zlepšenie SEO)
 • Yoast SEO (Pre komfortnú konfiguráciu SEO celého webu a jednotl.stránok)
 • WPBakery Page Builder (platený plugin, pre maximálnu vizualizáciu obsahu do tabuliek, tlačítok a pod.)

V priebehu pol hodinky zvyknem  celý proces dokončiť ak je všetko predom jasné.

7. Výber a inštalácia vhodnej šablóny

Tu uvediem postupne FREE šablóny ktoré používam a ich účel a skúsenosti.

Z platených šablón používam občas Divi, je to jedna z najkomplexnejších WEBových šablón so zabudovaným vizuálnym builderom pre tvorbu obsahu.

 

8.  Príprava základného obsahu

A tu sa príprava WEBu vlastne len začína, v predchádzajúcich bodoch sme urobili len cca 5% práce, avšak veľmi dôležitej.

A práve tento bod je u klientov najčastejšie kameňom úrazu, pretože nechápu, že v tomto kroku je pripravený iba softvér na prípravu webu a naplnenie obsahom. Predstava zákazníka je často tá, že web má byť hotový na 90% a už stači len doladiť. Je teda na nás aby sme to s klientom prediskutovali predom, čo presne chce na výstupe aby nedochádzalo k zbytočným nedorozumeniam:-)

Martin Paška

Aktuálne sa venujem menším e-commerce projektom, SEO a copywritingu. Ak to so mnou chcete skúsiť a skutočne chápete, že online monetizácia projektov je dlhodobá záležitosť, rád vám pomôžem.

Komentáre

  Pridať komentár

  • Kategórie

  • Prihláste sa k sledovaniu

   * povinný údaj