Ochrana čučoriedky pred vtákmi

Dôvod , prečo som spísal tento článok bol ten, že sa ma v diskusných fórach pýtalo množstvo ľudí kde som čo kúpil a detaily k výstavbe ochrannej konštrukcie. Mám päť 2-3 ročných sadeníc. Rok dozadu som mal prvú krásnu úrodu, ale v momente keď som sa rozhodol urobiť zber, zistil som, že ma predbehlo nejaké hejno vtákov. Takže som nemal nič, len pár bobúľ na ochutnanie. Preto som sa rozhodol že to tohto roku zmením. Dal som si však cieľ, že nechcem investovať do ochrany viac ako 50 EUR t.j. max 10 EUR na sadenicu.

V ďaľšom popisujem spôsob ako som to urobil ja + výhody/nevýhody a nie všetky možné varianty ochrany.

Komponenty na výstavbu

  • Tyče na konštrukciu
  • Plastové spojky tyčí
  • Ochranná sieťka

Mojich 5 sadeníc si vyžaduje konštrukciu VxŠxD cca 1.8 x 1.5 x 10m, takto som to postavil ja. Pri takejto šírke sa dá pod konštrukciu ako tak vojsť a priebežne oberať. Ale ideálna je šírka 2m a výška 2m. Pre účely konštrukcie a s ohľadom na rozpočet som kúpil tenkostenné poplastované rúrky určené na paradajky v hrúbke 11mm a dĺžke 2100mm. Sú ľahučké vďaka čomu majú skvelú cenu, ale trvácnosť je diskutabilná (rátam tak cca 2-3 roky kým nejakú zlomím). Lepšie by boli plné tyče , ale cena tyčky by asi bola cca 2-3 nasobna.

Kde som čo kúpil

Stavbu konštrukcie som zrealizoval asi za hodinku, na spodu držai tyče zapichnuté cca 30cm v zemi. Tyčky mi trochu vytŕčajú z konštrukcie, to ešte môže byť problém pri osadzovaní siete, s tým sa ešte musím popasovať. Zatiaľ som sieťku neosadil, lebo je stále u kuriéra:-) Konštrukcia sa trochu hýbe, ale myslím že pevnosť je dostatočná (až kým na ňu nesadne nejaký sokol alebo niečo väčšie).

Viac o sadení čučoriedok v nasledovnom článku