Drevená terasa svojpomocne

Drevenú terasu pri dome som túžil mať odjakživa.

Pri dome preto, lebo som od malička chcel dom, aby som do neho mohol dať rodinný viac ako 100 ročný klavír. A drevenú preto, lebo som si k drevu rokmi vypestoval vzťah. Jednoducho som to tak chcel. Lebo.

Prvá terasa svojpomocne

Tvar terasy som mal jasný od úplného začiatku, do L , avšak prevedenie trochu zaostávalo. Keď som postavil dom, tak som si z lásky k drevu postavil prvú EKO terasu – z drevených paliet a OSB dosiek.

Bez skúseností, len tak zo zábavy. Proste som zobral stavebné palety, položil ich na zem ku domu, popodkladal hlinu tam, kde viseli vo vzduchu a bolo. Zrovnal som ich OSB doskami, ktoré mi zostali zo stavby. Kúpil som umelú „trávu“  a naspinkoval ju na OSB dosky strechárskym manuálnym spinkovačom. Terasa bola hotová. A dokonca sa mi veľmi páčila a bola aj funkčná. Veď mojej rodine slúžila dobre viac ako 3 roky. Na posedenia či na grilovačky.

Prvú terasu som staval svojpomocne so zámerom dočasnej terasy na 3-5 rokov. Po 3 rokoch som sa dostal do štádia, keď som zrazu nečakane klesol na dno. Paleta povolila. Prišiel čas na skutočnú terasu.

Druhá terasa svojpomocne, teraz už skutočná

Chvíľu mi trvalo, kým som pochopil, že terasa nie sú dosky položené na zemi ako pri mojej prvej terase. Za prvé, betón som nemal urobený a ani som veľké betónové plochy dodatočne nechcel realizovať. Jednotlivé časti terás sú celkom dobre vysvetlené na stránkach o terasách www.oterasach.sk . Terasa sa skladá zo troch základných častí  a to:

– terasové dosky (odborne decking)
– terasová podkonštrukcia
– podklad

Ja som sa rozhodol pre riešenie podkladu z lámaného kameňa – makadamu. Tu sú parametre terasy, ktorej stavbu Vám popíšem:

  • terasové dosky zo sibírskeho smrekovca, kartáčovaný profil 140 x 24mm dĺžky dosiek 4 m
  • podklad: makadam
  • podkonštrukčné hranoly zo sibírskeho smrekovca 45x 70mm montované na výšku
  • 36 m2, dosky objednané s 5% rezervou teda 40m2 (málo, skoro mi to nevyšlo)
  • fixácia skrutkami SPAX 3,5 x 60 mm
  • medzery medzi doskami 6mm
  • pigmentačný olej 12 litrov (Tikkurila VALTTI PUUOLJY transparentný)

Ako terasovú drevinu som si vybral sibírsky smrekovec. Sibírsky smrekovec je v našich končinách pomerne populárny, pretože je pomerne lacný, má cca 25 ročnú životnosť pri dobrej starostlivosti.

Terasu som staval už pod existujúcim dreveným prístreškom, ktorý mi predtým robila menšia firma. Vedel som teda, že drevo budem mať sčasti chránené pred dažďom a snehom a vydrží dlhšie.

Výber terasovej dreviny

Výber dreviny ovplyvní životnosť a celkový dojem z terasy. Táto časť mi trvala asi najdlhšie.

Vybral som si sibírsky smrekovec. Drevina ktorá nie je veľmi drahá (cca 30 EUR /m2), na Slovensku dosť populárna. Nie je síce v prirodzenom prostredí v Európe, ale podstatne lepšie zvláda našu klímu ako exotické dreviny. Je to svetlá drevina a preto ideálna na nátery pigmentačnými olejmi. Môžete si tak natrieť dosky pigmentačným olejom do farby tíku, dubu či inak. Sibírsky smrekovec má aj skvelú životnosť cca 15 -25 rokov a pri krytej terase + dobrej a pravidelnej údržbe aj  viac. Ak sa urobí dobre podkonštrukcia. A čo bude po 20 rokoch ma netrápi, to je príliš ďaleko.

Takto vyzerá terasa zo sibírskeho smrekovca nepigmentovaná (nie moja):

Výber spôsobu fixácie dosiek

Rozhodol som sa pre skrutky.

Po tom ako som si dal naceniť všetky komponenty terasy som zistil, že kvalitné skrutky(z nerezovej ocele) z celej terasy tvoria asi 20% z ceny. A tak som začal skúmať či sa to nedá nejako zlacniť. Dá. Ale má to nejaký význam iba ak by som sa rozhodol pre lacnú terasu z mäkkej dreviny napr smreku, ktorá vydrží cca 5 rokov. Moje odporúčanie je: Ak už investujete do terasy, zaobstarajte si kvalitné špeciálne skrutky pre terasy. Ak použijete obyčajné skrutky, zväčša pozinkované, je veľká šanca že sa budú utrhávať občas hlavičky čím sa znehodnotí časť dosiek. Na skrutkách by som nešetril. Ja som použil skrutky 4.5 x 60 mm SPAX A2.

Po 5 rokoch som zistil, že môj výber skrutiek nebol ideálny, pretože hlavičky sú malé, nie sú šikmo rezané (kôli estetike terasy) a nedržia dostatočne dosky. Totiž v mieste skrutky do diery pomaly rokmi zateká voda a drevo v diere rýchlejšie degraduje a mäkne. Tiež tieto SPAX skrutky sú určené pre ihličnané dreviny, ale pravdepodobne je tým myslené úplne mäkké drevina ako smrek. Občas sa na plochách ktoré nie sú kryté prístreškom trhajú – napríklad ak po rokoch potrebujem otvoriť nejakú dosku. Materiál týchto skrutiek je nejaká zliatina a nie nerez. Ak by som sa rozhodoval znovu, použil by som čiste nerezové skutky A2 so šikmými hlavičkami.

Klipy sú skvelým spôsobom ako urobiť terasu luxusnou. Žiadne viditeľné skrutky. Avšak navýšia dosť cenu. Preto som do tohto riešenia nešiel. Navyše skrutky oproti klipom výrazne spevnia celú terasu a sú podstatne trvácnejším riešením.

Spôsob ukladania dosiek

Smer ukladania dosiek je estetická záležitosť a je potrebné ho naplánovať a zvoliť pred samotnou realizáciou. Ja som si zvolil ukladanie dosiek pozdĺž terasy tak, že dosky som medzi sebou prekladal. Zvýšil som tak previazanie a teda pevnosť celej terasy.  Striedanie dosiek som teda robil od okraja nasledovne:

2m |     4m     |     4m    |

4m     |    4m    | 2m |

Výber profilu terasovej dreviny

V princípe ide o výber hladkého alebo drážkovaného profilu. Je zaužívaný módny trend drážkovaných profilov. Schválne píšem „módny trend“, pretože sa to často ľudia mýlia s protišmykovou úpravou. Nešmykľavý je podobne aj hladký povrch s výnimkou čerstvo mokrého povrchu terasy naprílad pri bazéne alebo česrtvo po daždi.

Profil je hlavne vecou dizajnu, komu sa čo páči.

Pri exotických doskách sa používajú viac hladké dosky, ktoré tak vyzerajú exkluzívnejšie. Drážkované dosky majú svoje nevýhody aj výhody. Drážky uvoľňujú trochu napätie na doske a dosky majú tendenciu menej sa krútiť. Majú však väčšiu tendenciu praskať, pretože v nich po daždi resp v zime ostáva voda ktorá sa mení na ľad, ktorý rozťažnosťou robí všeličo s doskou.

Mne osobne sa páči viac hladký povrch, má tiež podstatne viac výhod ako nevýhod, napríklad sa dá zbrúsiť podobne ako masívne parkety. Pre hladký povrch som sa pôvodne rozhodol aj preto, že mám rád jednoduchosť a severský dizajn. Avšak nevybral som si úplne hladký povrch, ale tzv.kartáčovaný povrch, ktorý má zvýraznenú štruktúru dreva, Jeho nevýhodou je však komplikovanejšia umývateľnosť.

Stanovenie cieľovej výšky

Rozhodnutie o pochôdznej výške je veľmi dôležité pre ďaľšie používanie terasy. Stanovenie výšky treba urobiť s ohľadom na viacero vecí ako napríklad požiadavka na bezbarierový prechod z domu cez bezbariérový posuvný systém, potreba prekryť odspodu krivú fasádu, ísť pod fasádny obklad alebo ho prekryť, prekrytie betonového obrubníka atď.

Ja som si určil výšku pochldznej časti v rovnakej výške ako podlaha interíeru. Preto, aby som z terasy urobil predĺženie interiéru. Netreba ju dávať nižšie o pár cm, pretože samotná terasa bude odvádzať vodu dobre dilatačnými medzerami medzi doskami a teda nehrozí, že by mi natiekla voda z terasy do interiéru. Stanovenie výšky terasy malo vplyv následne na osadenie výšky obrubníkov. a celej skladby podkonštrukcie.

Stanovenie skladby drevenej terasy

terasová doska hr. 24mm

===========

hydroizolačná podložka 3 mm

podkonštrukčný hranol 70 mm , typicky 45 x 70mm na výšku

betonová kocka alebo narezané obrubníky či dlažobné kocky , výška 50 mm

jemný makadam frakcie 4 – 8 mm, výška. 30 mm

hrubý makadam frakcie 16 – 32 mm, výška 300 mm

…teda musel som ísť oproti budúcej výške terasy do hĺbky 24+3+70+50+30+300 = 477 mm, čo je takmer pol metra. Dosť.

Medzery medzi doskami

Pre neskúseného to je nepodstatná vec, v praxi je to však veľmi dôležitý detail terasy. Ak napríklad necháte medzeru cca 4 mm a menej, je veľká šanca, že vplyvom vody sa medzery zmenšia až tak, že zaniknú a dosky sa začnú tlačiť na seba. Rovnako pôsobením vlhka v exteriéri sa doska mierne zväčší. Dosky sa začnu tlačiť na seba a následne korýtkovať a je po peknej terase.

Preto je potrebné zachovávať dilatačnú medzeru ktorá je pre každú drevinu určená a skúsení montážnici ju majú v oku. Tiež treba poznať veľkosť dilatačnej medzery medzi koncami dosiek, pretože dilatácia je iná po dĺžke a iná po šírke dosky. Ak používate dosky 4m, ich dilatácia bude po dĺžke iná ako pri 2 m doske a teda treba nechať väčšiu medzeru v tomto smere.

Ja som použil medzery 6 mm medzi doskami a tiež 6 mm od stien budovy či iných okrajov aj po dĺžke aj po šírke dosiek.

Zoznam materiálu na objednanie

Tu je zoznam vecí čo som potreboval:

  • terasové dosky sibírsky smrekovec 143 x 24 x 4000 mm, AB kvalita, profil jednostranne jemne kartáčovaný, pre montáž skrutkami, 68 ks = 272 bežných metrov
  • podkonštrukčné hranoly zo sibírskeho smrekovca 45 x 70 x 4000 mm, 96 bm = 24 ks
  • skutky SPAX 4.5×60 mm WIROX, 1600 ks
  • izolačné podložky – použil som narezané zbytky fólie fatrafol
  • betonové obrubníky 200 x 50 x 1000 mmm, ? ks
  • makadam frakcie 16 – 32 mm: ? m3
  • makadam frakcie: 4 – 8 mm: ? m3

Zjednodušený výpočet materiálu | Zoznam niektorých predajcov terasových drevín

detaily ako počet vreciek cementu na okrajové obrubníky, štrk a pod neuvádzam.

Príprava terasového podkladu

Vykolíkoval som okraje drevenej terasy, aby som presne vymedzil okraje terasy. Ku každému okraju som pridal cca 100mm viac aby sa urobil priestor pre zabetonovanie obrubníku. Výkop sme urobili do cieľovej hĺbky tak, aby sa urobili okraje o cca 100 mm viac oproti kolíkom kôli betonovému základu obrubníkov. Do vnútra terasy sme natĺkli kontrolné drevené kolíky cca jeden na 4 m2. Vrch kolíkov sme dali na cieľovú výšku makadamu.

viac o terasových podkladoch na webe oterasach.sk

Navezenie makadamu a spevnenie

Spočítali sme množstvo makadamu a pripravili sa na lopatovanie. Do výkopu išlo 300 mm hrubého makadamu. Najlepšie v dvoch fázach. 1. zasypanie makadamom až na výšku kolíkov a následné prvé užabovanie (kolíky nie). Po užabovaní výška makadamu trochu klesla a trebalo ju dosypať hrubým makadamom, na okrajoch sme nechali priestor pre obrubníky. Znova sme užabovali. Vybrali sme kolíky.

Betonovanie obrubníkov

Účelom betonovaných obrubníkov je udržať makadam pokope, aby sa nevysýpal do bokov a teda aby neklesal. Obrubníky bolo potrebné osadiť na výšku nižšiu o pár cm ako spodná hrana terasových dosiek. Terasové dosky tak v konečnom dôsledku prekryli betonové obrubníky.

 

Nakoniec sme trochu dosypali hrubý makadam k obrubníkom. Následne sme navozili jemný makadam cca 30 mm a užabovali. Pozor na obrubníky.

Ďalej

Ak ťa stavba terasy zaujíma, registruj sa do môjho newslettera na hlavnej stránke.