Hobití dom pre deti

Skica hobitieho domčeka. Pôvodný návrh.

Na začiatku bol prebytočný kopec s hlinou ktorý zostal v záhrade po stavbe domu. Keď už sme dokončili aj okrasnú záhradu, stále nám zostal veľký kopec. Vtedy sa zrodil nápad malý rozmerom ale veľký originalitou. A veľmi som chcel v záhrade urobiť niečo originálne, čo nikto iný nemá a bude deckám užitočné.

Úplne pôvodne som však plánoval postaviť synovi domček na strome. Tento projekt som však odložil na neskôr.

Moja manželka povedala:

ak to nevyjde, aspoň budeme mať kde skladovať zeleninu:-)

Hobití domček som staval bez akýchkoľvek stavebných skúseností iba na základe fotografií hobitích domčekov ktoré som zozbieral na svojom profile sociálnej siete Pinterest. Jedinú výhodu čo som mal bol fakt, že môj svokor je stavbár a vedel mi občas poradiť. Občas preto, lebo asi málokto už staval dom zabudovaný pod zemou. Celú stavbu som vlastne budoval vizuálne a mala vyzerať rozprávkovo.

Ak teda hľadáte za mojím domčekom čisto ekologický rozmer alebo prísne hobití štýl konštrukcie, tak ste zablúdili. Oválne steny , konštrukcia stien z dreva, slamy a pod. tu nenájdete. Ciľom bol efekt, niečo zaujímavé v záhrade a praktickosť pre deti.

Aký materiál som zatiaľ potreboval?

  • použité tehly (cca 140 EUR)
  • nadbytočnú hydroizolačnú fóliu fatrafol zo stavby (nič)
  • cca 15 x 25 kg vrecia s maltou (cca 50 EUR)
  • cement na betón (cca 30 EUR)
  • štrk – zostatok zo stavby (nič)
  • agátové koly (zadarmo z rodinného urbariátu)
  • jedna OSB doska 10mm
  • 9 agátových kolov cca 2.8m (zdarma)
  • 4 plechy 1 x 1.5m (zdarma)
  • kovová pozinkovaná 2mm páska, 10m (15 EUR)
  • a kopec práce

Domček staviam cez víkendy a po večeroch. Pomáha mi manželka a môj 5 ročný syn. Ak Vás táto malá veľká stavba zaujíma a chceli by ste svojim deťom postaviť niečo podobné, registrujte sa do môjho blogu alebo ho sledujte.

Hrubý nákres hobitieho domu

Keďže som netušil, kde začať, tak som si veľmi nahrubo nakreslil čo chcem dosiahnuť. Vedel som, že

  • dvere chcem mať kruhové a olemované tehlami
  • vstup do domčeka bude napojený na pripravený tehlový múrik z oboch strán
  • základná konštrukcia strechy bude odolných z agátových kolov
  • bude určený pre cca 2-3 deti

Tento domček mi bol po celý čas inšpiráciou:

Hobití dom vzor

Vykopanie jamy

Hobití dom - kopanie jamy a základy

Myslel som, že to bude v pohode, ale nedomyslel som, že ručne vykopať cca 4 m3 pomerne tvrdej hliny nie je až taká zábava. Konkrétne u mňa to bola drina. Jamu som vykopal akurát na šírku domčeka a prednú stenu som urobil do oblúka tak, aby dvere boli v oblúku rovné. Predsa len zaoblené dvere sa dosť ťažko robia. Jamu som vykopal do hĺbky cca 0.9m. Aby celý domček rokmi nesadol a steny nepopraskali a nedajbože niečo nespadlo na decká, rozhodol som sa urobiť aspoň ľahký betonový základ.

Betonový základ

Pre účely stavby základov som urobil zjednodušené drevené debnenie (šalung). Nikdy som nič také nerobil, ale nejak som zbúchal dosky a nalial medzi hlinenú stenu a dosky betón, čím sa vytvoril betonový základ.

Základ som urobil na šírku jednej tehly + rezerva, teda cca 200mm. Hĺbka základu cca 150 mm, základ som ucapkal do roviny za kontroly vodováhou. Miešačku som mal pokazenú, tak hor sa do miešania betónu vo fúriku ručne motykou. Cca 15 fúrikov. Zvládol som to. Po zatuhnutí po cca 3 dňoch som šalung rozobral. Betonový základ bol hotový.

Aby múry nevlhli, je vhodné ich od základom izolovať. Ja som na to použil zbytky hydroizolačnej fólie , kde som medzi prvý rad tehál a betónový základ vložil pás z fatrafolu. Tak aby fólia prevísala na oboch stranách základu cca 150mm.

Čakalo ma teda ťahanie múrov.

Stavba múrov

16.10.2017 > Základným rozhodnutím bolo aký materiál použiť na stavbu múrov. Pôvodne som chcel použiť zbytky pŕobetónu YTONG č čo som mal zo stavby, ale rozhodol som sa použiť staré tehly, ktoré som vedel kúpiť lacno (33 centov / ks je bežná cena). Tehly a murovanie klasickou maltou. Kúpil som ich 400 ks.

Keďže som nikdy nemuroval a vedel som že malta sa mieša z cementu, piesku, vápna a vody, našiel som na nete jednoduchý návod a podľa neho som miešal. Pridával som vždy trošku jari kôli zvýšeniu elasticity malty. Po čase sa mi ale nepozdávala daná zmes kôli množstvu drobných kamienkov v nekvalitnom piesku, tak som si začal kupovať hotové vrecká  malty zo stavebnín. S tým sa mi začalo robiť podstatne lepšie. Ak však chcete ešte viac ušetriť a máte kvalitný piesok, možete si miešať maltu sami. Klasická malta s vápnom sa mieša v pomere 3 lopaty piesku, 1 lopata vápna a ½ lopaty cementu. Pridaním cementu na ¾ lopaty urobíte maltu veľmi pevnú.

Hobití dom - stavba múrov - založenie prvej rady

Hobití dom - múry - náhľad

Prvú radu som založil na betonovom základe a nechával medzery medzi tehlami cca 8mm. Tieto medzery som samozrejme vypĺňal maltou. Detailný postup murovania tehlovej steny nebudem popisovať, bolo by to nadlho a ja som si to robil podľa seba a nie tak, ako sa to presne má robiť(to netuším). Základné pravidlo je prekladať tehly a resp „viazať“ medzi sebou. Na rovnosť stien som používal neustále vodováhy. Medzery resp vrstu malty medzi radmi tehál som som nechával cca 10mm kôli estetike a aj kôli tomu, že staré tehly sú často mimoriadne krivé.

Steny hobitieho domu

 

Najväčšou komplikáciou a zdržaním bolo pre mňa murovanie prednej steny kde mali byť kruhové dvere. Na tento účel som si urobil maketu dverí – prípravok z tenkých OSB dosiek spojených kúskami hranolov. Podľa makety som potom muroval tehly, ktoré bolo treba orientačne rezať karbobrúskou a kotúčom na betón.

Hobití dom a jeho stavba

Hydroizolácia na hobití dom

Keďže hobití dom  bude okrem vstupnej steny celý pod zemou, je potrebné jeho interiér chrániť proti stekajúcej vode a nadmernej vlhkosti. Ak by som to mal robiť fakt kvalitne, bolo by treba celý domček zaizolovať hydroizolačnou fóliou a to takmer hermeticky. Teda všetky steny obaliť fóliou typu fatrafol a dané fólie zozvárať príslušnou zváračkou. Toľko som však do domčeka investovať neplánoval. Mal som zo stavby môjho domu k dispozícii zbytky fatrafolu a ten som použil ako hrubú ochranu voči stekajúcej vode. Myslím, že do interiéru sa mi teda voda bude dostávať, ale podstatne menej a iba vzlínavosťou.

Zjednodušene povedané, hydroizoláciu som chcel „prevesiť“ nad domčekom z jednej strany na druhú aby väčšina vody stekala od múrov po vonkajšej strane preč. Uvidíme čo to bude robiť v praxi.

S hydroizoláciou som mal dosť veľký problém pretože y vonkajšej strany tehlovéhoho múru som už mal hlinu (resp. medzera cca 50mm). Musel som vysekať pracne viac hliny a vybrať z medzery priemyselným vysávačom. Proste som zvolil zlý postup a narobil som si robotu:-).

Konkrétne s hydroizoláciou som to mal málo premyslené a lepil som čo sa dalo. Navyše som zistil, že jej nemám dostatok a skombinoval som ju s hrubým igelitom.

Betonový veniec

Náčrt riešenia dverového prekladu hobitieho domu

11.11.2017 > Keď som došiel s výškou steny do polovice dverí, začal som premýšľať na pevnosťou budúcej strechy hobitieho domčeka. Došiel som k úvahe, že polepené tehly maltou v hornom oblúku nad dverami vôbec nebudú dostatočne nosné. Preto som sa rozhodol, že to treba urobiť podobne ako pri stavbe klasického domu a to betonovým prekladom. Teda nadoblúk odliať z betónu. Steny tehlostavby vysokej skoro meter tiež neboli až také pevné – mal som pocit, že sa chvejú a „pružia“. Poradil som sa. Následne to viedlo k môjmu rozhodnutiu urobiť vo finálnej výške múru celkový betonový veniec ktorý definitívne spevní stavbu. Lenže urobiť veniec klasického domu v jednej úrovni je easy, ale ja som potreboval urobiť veniec a tiež naddverový polkruhový betonový preklad. Rozhodol som sa, že oba prvky zlúčim do jedného monolitu. Teda čakalo ma opäť náročné debnenie (šalung) tentokrát z oboch strán tehlových múrov.

Čím viac som si hobití dom kreslil, tým menej som tomu rozumel. Rozhodol som sa menej premýšľať viac robiť. Zistil som , že to je celkom jednoduché. Síce šalung vyzeral strašne, zbúchal som ho zo zbytkov dosiek za použitia klincov a rôznych skrutiek, ale držalo to super.

Najviac som sa obával ako urobiť šalung na prednej stene pre odliatok naddverového oblúka. Prípravok na murovanie okolo dverí mi v tomto výrazne pomohol. Bolo to jednoduché. Vrch prípravku som obil malými OSB doštičkami cca 70 mm x hrúbka prípravku (šírka tehly).

Šalung / debnenie kruhových dverí hobitieho domu

Následne som pribil na prípravok dosky z oboch strán a šalung vstupnej steny bol hotový.

Šalung naddverového oblúku kruhových dverí hobitieho domu

Šalung na betonový veniec okolo celého múru tiež nebol tak jednoduchý ako pôvodne vyzeral. Drevený šalung treba k niečomu pripevniť a do tehly klince nejdú tak ľahko. Navše bol tehlový múrik pomerne krehký a bál som sa, že ho rozbijem. Nakoniec som na uchytenie drevených šalungov použil kovové štipce vyrobené z hrubých roxor tyčí, ktoré slúžia presne na tento účel. Zostalo mi to zo stavby. A všetko som to nejak popodkladal a pozíjal dokopy. Držalo to len silou vôle. Stanovil som si výšku betonového venca na 18cm a nalial všade betón. Nadoblúk nad dverami som spevnil roxor tyčami. Rovnako som roxory dal do rohov. Paráda.

Samotný šalung pôvodne pozbíjaný z kúskov dreveného sajrajtu vyzeral strašne, ale so zaliatym betónom mi to už celé dávalo zmysel a cítil som, že to bude celé fajn. Aj keď – na posledný polmeter venca mi už nevyšiel betón, minul som všetok cement, dokonca aj rezervu od suseda. Tam som napchal kúsky tyčí či mi zostali , aby sa to neskôr scelilo do jedného venca. Už len čakať že betón zaschne.

Stavba hobitieho domu. Betonáž venca.

Vypočítal som si, ako ďaleko budem dávať od seba strešné cca 2,5m koly z agátu. Vyšlo mi 9 ks a teda osovo do seba 200 mm. Hrúbka – priemer jedného kolu cca 80 mm. Preto som do betonového predného múru osadil roxory na ktoré nasadím dané koly. Ešte ma čakalo domurovanie vrchnej časti prednej i zadnej steny do oblúku. Keď to domurujem a pripevním koly, hobití domček sa začne už fakt rysovať:-)

Stavba hobitieho domu. Betonový veniec hotový.

Vytvorenie finálneho oblúku prednej a zadnej steny

Pre tento účel som musel vybudovať dodatočný šalung. Bohužiaľ, túto časť som nenaplánoval ideálne a bolo treba doplácnuť betón oblúkov dodatočne. Taktiež na zadnú časť mi nevyšiel betón, tak som to spojil roxormi a neskôr dobetonoval.

Stavba strechy

Na strechu som sa rozhodol dať agátové koly, ktoré majú dobrú trvácnosť. Keďže koly mám z rodinného urbariátu, trebalo ich vyrúbať, odviezť, ručne očistiť od kôry, vybrúsiť a natrieť impregnačným náterom. Následne som koly začal osadzovať na svoje predom určené miesta, kde trčali kúsky železných tyčí. Na tieto tyče som nasadil drevené koly, samozrejme bolo ich treba presne predvŕtať.

Ďaľším bodom bolo zviazanie kolov pomocou kovovovej pozinkovanej 2mm pásky a skrutiek, aby sa spevnil systém strešných brvien. Použil som 3 kovové sekcie pásky, každú s odstupom cca 0.5 m.

Následne som na osadené brvná položil 1mm hrubý pozinkovaný plech. Plech som zložil zo štyroch menších kusov nitovaním. Následne som ho prichytil niekoľkými skrutkami a odrezal karbobrúskou podľa tvaru osadených brvien.

Hobití dom po osadení strešného plechu

A takto vyzerá aktuálne domček zvnútra

Pohľad z hobitieho domu

A čo ďalej?

K dokončeniu hobitieho domčeku bola ešte dlhá cesta. Musel som urobiť ešte nasledovné:

  • pokryť celú strechu aj boky domčeku hydroizolačnou fóliou (zbytky fatrafolu)
  • zasypanie strechy zemou cca 0.5m na výšku tak, aby sa dala aj tráva kosiť kosačkou
  • urobiť kruhové dvere s pántami
  • urobiť interiér – podlahu z gumených pásov a lavičky
  • doviesť dovnútra bezpečných 12 V na LED svetlo
  • urobiť prevetrávaný komín (12 V ventil8tor)
  • pred vstupom urobiť drenáž aby všetka voda nevtekala z pozemku do domčeka

Výsledok

Hobití dom výrazne oživuje celú okrasnú časť záhrady, resp jej dominuje. Po 4 rokoch je vnútri stále sucho a ako predpovedala manželka, popri estetickom význame výborne slúži na odkladanie úrody jabĺčok:-) Verím, že táto mikrostavba ma prežije.

Hobití dom pre deti