Montáž drevenej terasy

Náradie pre stavbu terasy

Ku stavbe drevenej terasy som potreboval(montovali sme dvaja) nasledovné náradie a pomôcky:

  • terasový sťahovák (alebo dláto a kladivo)
  • 2 akumulátorové skrutkovače
  • dištančné vymedzovače (alebo cca 5 pásikov o hrúbke 5mm)
  • ručnú pílku
  • ručný držiak na brúsny papier
  • predvŕtavací vrták so zahlbovačom hlavičiek skrutiek
  • gumené kladivo na bet.kocky
  • malé kladivko
  • štetec široký
  • handra na utieranie prebyt.oleja
  • vodováha
  • veľká karbobrúska s kotúčom na betón

Zrovnanie podkladu

Terasu sme zrovnali do vodováhy pomocou jemného makadamu. Jeho ubraním či pridaním tam, kde bolo treba. Postupne sa kládli kocky a zrovnával podklad tak, aby podkonštrukčný hranol bol vo vodováhe. Postupne z jednej strany terasy sa kládli daným systémom kocky a na ne hranoly.

Pokládka betonových kociek

Betonové kocky sme si vyrobili svojpomocne z betonových obrubníkov rozmeru 1000 x 200 x 50 mm. 3 kocky z jedného obrubníka sme spravili pomocou rezacieho kotúča na betón. Ide o lacné ale pracné riešenie. Pre účel kladenie hranolov je potrebné vytvoriť z kociek tzv.raster ktorý som robil v rozostupoch 50 na 80 mm. Pri doskách do hrúbky 28mm je potrebné dodržať maximálny odstup hranolov 50 mm.

Montáž hranolov na kocky

Medzi každú kocku a hranol je nutné vložiť izolačnú podložku. Tu je práve bod, kde sa stretáva betón s drevom a je dôležité čo najviac zabrániť nasiakaniu vody do hranolu z betónu. Použil som zbytky hydroizolačnej fólie fatrafol zo zelenej strechy. Hrúbka fólie 1.5mm. Avšak bežne sa používajú gumené vodopriepustné podložky o hrúbke 3-5mm. Zospodu vodu nepustia hore lebo sú nenasiakavé a zhora voda stečie vďaka vodopriepustnosti.

Podložky súčasne slúžia i ako rektifikácia, teda zarovnanie výšky tak aby hranol bol vo vodováhe. Tam kde treba som dal jednu, dve či tri podložky.

Konce hranolov som pre istotu pripevnil ku „kockám“ pomocou kovových L-iek skrutkami. Keďže moje kocky majú 50 mm, použil som hmoždiny 6-ky dĺžky cca 40mm. Rovnako som pripevnil o betonové kocky dva krajné hranoly.

Tam, kde sa budú stretávať po dĺžke dve dosky je potrebné umiestniť vedľa seba dva podkonštrukčné hranoly. Tu som pochopil, že je dosť dôležité si predom premyslieť, ako budem dosky klásť – či ich striedať alebo dávať rovnako vedľa seba.

Montáž dosiek

Túto časť som považoval pôvodne za „montáž terasy“ teda najdôležitejšiu časť avšak teraz viem, že to je najjednoduchšia časť montáže. Pomerne stereotypná a jednoduchá, kde takmer nie je čo pokaziť. Relatívne. Základné pravidlá pre montáž terás nájdete tu.

Medzi doskami je potrebné zachovávať jednotnú medzeru cca 6 mm, na čo mi slúžila okenárska podložka na vymedzenie. Dosky som k sebe sťahoval požičaným terasovým sťaovákom. Ten som si požičal od firmy Korp z Nitry.

S kladením dosiek dom začínal smerom od fasády a podľa predom premysleného plánu kladenia. Dosky pozdĺž fasády. Každý rez na doskách sme jemne zabrusovali aby sa odstránili prípadné trčiace vlákna dreva a zbrúsili ostré hrany.

Je dobré držať so skrutkami jednotnú líniu aby skrutky esteticky na terase vyzerali.

Okolo stĺpov alebo akýchkoľvek predmetov, ktoré budú vytŕčať z terasy je potrebné pridať podkonštrukčné hranoly, ktoré sa spoja s hlavnými hranolmi pomocou skrutiek či kovových L profilov.

Ak Vás zaujíma

Montáž terasových čiel

Na záver sme sa rohodli spredu aj zbokov medzi betonovými obrubníkmi a doskami uzavrieť terasu aby tam nelozila háveď typu myši a pod.

Záverečné – druhé olejovanie

Po ukončení montáže sme terasu vyzametali, poriadne umyli a nechali vysušiť. Následne sme vykonali druhé – plošné olejovanie vrátane čiel.

Terasa zo sibírskeho smrekovca kartáčovaného. Rodinný dom Reca. Pohľad na hlavnú časť.