Pred samotnou montážou bolo potrebné všetko drevo upraviť. Chcel som, aby terasové dosky a podkonštrukčné hranoly slúžili dlho, preto som ich chcel chrániť náterom proti drevokaznému hmyzu a hnilobe. Následne som ho chcel natrieť ho terasovým olejom. Transparentným alebo farebným (pigmentovaným). Dosky ale aj podkonštrukčné hranoly.
Ochrana proti drevokaznému hmyzu a hubám
Ochrana proti drevokaznému hmyzu a hubám sa často pri terasách úplne vypúšťa. Pri sibírskom smrekovci je však oprávnená, pretože sa jedná ešte o mäkké drevo a ak viem, že jedným lacným náterom viem predĺžiť životnosť o 20 a viac percent, tak to spravím. Na tento účel som použil prípravok Bochemit transparentný. Náter jedenkrát stačí. Náter je potrebné urobiť zo všetkých strán, na bokoch i koncoch. Bochemit riedime vodou v pomere cca 1:9 . Dá sa použiť aj krovsan alebo podobný prípravok.
Natieral som podkonštrukčné hranoly ale aj dosky. Náter dosiek bochemitom nie je nevyhnutný keďže dosky sa ešte natierajú olejom a nie vždy je chémia žiadúca. Dôvod je jednoduchý – drevo si dávame na terasu aby sme mohli chodiť po nej naboso avšak drevo nepustené chémiou už nie je tak eko a ani úplne nezávadné.
Pre urýchlenie natierania som si urobil pomocnú konštrukciu z domácich kôz. Aby som mohol natierať veľa dosiek efektívne naraz. Náter všetkých dosiek a hranolov Bochemitom mi trval k terase 36m2 cca 1 deň za slnečného počasia(rýchle schnutie). Keďže ide o chémiu a v podstate o jed, bolo vhodné používať chirurgické gumené rukavice.
Náter olejom
Na účel ochrany voči vlhkosti a pre zvýraznenie kresby dreva slúžia olejové nátery. Pri stavbe terasy sa olejový náter aplikuje na terasové dosky(nie na hranoly) z oboch resp. všetkých strán. Náter je vhodné urobiť jedenkrát zo všetkých strán a hrán pred montážou dosiek a druhýkrát iba zvrchu po montáži. Mne výber terasového oleja chvíľku trval. Pretože nie je olej ako olej a možností je veľa. Najmä pri svetlých drevinách ako je sibírsky smrekovec, ktorý je svetlý.
Priam sa núka možnosť natrieť dosky farebným – teda pigmentovaným olejom. Pigmentovaním je možné dosiahnuť farebnosť ľubovoľnej dreviny, preto sa predávajú pigmantačné oleje vo farbe teak, ipe atď. Jedna z vecí, ktorú pigmentovaný olej nenahradí je kresba nahrádzanej dreviny.
Na moju terasu 36m2 som zakúpil 10+3 l transparentného terasového oleja Tikkurila s UV ochranou. Cena cca 125 EUR. Množstvo oleja sa mi zdalo aj priveľa, ale keďže jedna strana bola kartáčovaná, tak pila olej oveľa viac. Terasových olejov môžete nájsť na trhu more. Napríklad vyslovene terasové oleje značky OSMO, Remmers a pod. Ja som si zvolil olej od Fínov, predsa len je to „iba“ olej. Pôvodne som chcel pigmentačný olej, ale rozhodol som sa pre transparentný – čistý a ak mi to nebude vyhovovať , na rok dosky napigmentujem už tmavším pigmentom. Tikkurila má pri pigmentačných olejoch i tú výhodu, že prídete do predajne farby-laky , vyberiete si z viac ako 50 vzoriek na smrekových vzorkách a stroj vám pigment namieša hneď. Netreba teda riešiť či daný odtieň majú a kedy sa dá objednať. Oleja som kúpil viac ako treba. Stačilo by mi 10l, ale natieral som precízne. 1 x zo všetkých strán aj hrán a na druhý deň ešte druhý krát zvrchu a bokov.
Terasové oleje sú na rozpúšťadlovej báze a na disperznej báze. Ja som pred kúpou o druhoch nevedel a kúpil som Tikurilu na rozpúšťadlovej báze. Rozdiel nepoznám a som s ním po vizuálnej i pracovnej stránke spokojný. Avšak bežne dostupné sú tie na rozpúšťadlovej báze, sú na terasy vraj najviac používané.
Prehľad o terasových olejoch či problematike olejov nájdete na stránkach oterasach.sk
Po natretí dosky aj hranoly zviazať
Ak neplánujete hneď hranoly a dosky montovať na terasu, nezabudnite ich po natretí a vyschnutí hneď zviazať. Inak sa začnú krútiť. To bola jedna z chýb ktorú som ja spravil. Tým pádom mi vznikol väčší odpad. Najviac sa zvyknú krútiť podkonštrukčné hranoly. Jeden mi skrútilo až tak , že by som z neho mohol spraviť stojan na hojdaciu sieť.