Rozbalenie
Po zakúpení som rozbalil celú krabicu od kosačky na trávu. Následne som z dodaného papierového návodu naskenoval QR kód a pomocou neho nainštaloval aplikáciu pre Android telefón. Vytvoril som si pre kosačku účet, pomocou ktorého kosačka ukladá dáta (najmä mapu a informácie o aktuálnom stave) na internet do cloudu. Následne som pomocou inštrukcií v aplikácii pripojil pomocou Bluetooth kosačku k mobilnému telefónu. Cca 15 min.
Za účelom zvýšenia bezpečnosti som do nej inštaloval 4G modul vďaka čomu má nezávislý prístup na Internet 24 hodín denne. Zvýšenie bezpečnosti znamená, že ak kosačka opustí kosiacu zónu o viac ako 20m, spustí sa nielen hlasný alarm, ale aj režim odzudzenej kosačky a teda kosačka mi vďaka nezávislému internetu bude posielať neustále dáta o svojej polohe, ktorú môžem nahlásiť polícii. Kosačku som však nastavil tak, aby sa pripájala na Internet aj pomocou mojej domácej WiFi siete.
Aktualizácia softvéru kosačky
Následne som dal kosačke aktualizovať z internetu najnovší softvér (firmvér), čo trvalo cca 10 min. Výhodou Segway Navimow je fakt, že vylepšovaniu vlastností kosačky sa intenzívne venuje vývojový tím a nové firmvéry sa aktualizujú pomerne často a nie raz za N rokov. Pre Navimow existuje na Facebooku pomerne silná skupina, v ktorej získate v prípade potreby neoceniteľnú pomoc od užívateľov kosačky.
Umiestnenie základňovej stanice a GNSS antény
Alfou a omegou inštalácie je vhodné umiestnenie nabíjacej stanice a GNSS antény. Toto mi od začiatku prízvukoval predajca, že nič nie je také podstatné ako tento bod. A to sa mi aj potvrdilo!
Pokiaľ je to možné, zvoľte otvorenú plochu bez stien, ktoré by bránili vo výhľade na oblohu v akomkoľvek smere. Pri hľadaní vhodného umiestnenia je vhodné pridŕžať sa nasledovných faktov:
- max. dĺžka kábla medzi anténou a nabíjacou stanicou je 30m (dodaný kábel má 10m)
- anténa by ideálne mala mať priamu viditeľnosť na oblohu pod uhlom 160 stupňov (v praxi takmer nesplniteľné)
- nie pri dome/stromoch/záhr.domčeku/múre (resp. aspoň 2m od)
- nie pod strechou/stromom (resp. aspoň 2m od)
- najlepšie vo výške 2-3 m (na streche domu/záhr. domčeku/plote/kole)
- prípadne vhodné miesto je v strede trávnika (čo je dosť nepraktické), s použitím dodanej vidly, výška antény cca 0.8m
- nabíjacia stanica potrebuje v okolí zásuvku 230V, kábel(10m) i napájací konektor sú vodeodolné

Pre nájdenie najvhodnejších miest v rámci pozemku poslúži výborne aplikácia v mobile, ktorá umožní prejsť si rôzne miesta na pozemku, postupne zmeria kvalitu signálu (počet viditeľných satelitov v konkr.mieste kosačkou) a zvizualizuje do farebnej mapy. Následne sa opýta, kam chcete umiestniť anténu resp. nabíjaciu stanicu.
Tiež je možné použiť na účely merania GNSS analyzátor ktorý je súčasťou mobilnej aplikácie – meria viditeľnosť jednotlivých satelitov ktoré aktuálne vidí GNSS anténa pripojená k nabíjacej stanici.
Ako som postupoval pri umiestnení ja?
Umiestnenie antény padlo na kôl stromčekovej steny, vo výške cca 3m. Síce som si kúpil dodatočný Extension Kit pre montáž antény na stenu, ale nevyužil som ho, nakoľko som tyč na anténu pripevnil samostatne zakúpenými držiakmi o drevený kôl. Celým procesom ma veľmi jasne a zrozumiteľne prevádzala mobilná aplikácia, trebalo ju len poslúchať a nič nepreskakovať.
Je vhodné poznamenať, že v prípade, že máte už namapovaný pozemok a rozhodnete sa nejakého dôvodu zmeniť umiestnenie antény, je následne potrebné namapovať celý pozemok znovu(firmvér k 5.6.2024).
Umiestnenie nabíjacej stanice nie je v tomto prípade ideálne, pretože je priamo pri stromčekovej stene, avšak merania aj prax ukázali, že je vhodné. Merania tiež preukázali dostatočnú viditeľnosť na viac ako 15 satelitov.
Mapovanie pozemku pre účely kosenia
Ďaľším krokom je potreba dať vedieť kosačke čo má kosiť(kosiace zóny) a čo nemá kosiť(zakázané zóny, musia byť vo vnútri zón kosenia). Ak je potrebné kosiť viacero samostatných plôch (zón) , je potrebné kosačke dať informáciu , ako má prechádzať medzi konkrétnymi zónami(kanály). Taktiež je vhodné definovať zóny , kde sa má kosačka orientovať výlučne pomocou GNSS navigácie (bez použitia kamery = zóna vypnutia VisionFence). Mapovanie pozemku teda zahŕňa konfiguráciu nasledovného:
- Zóny kosenia
- Zakázané zóny
- Kanály
- Zóny vypnutia VisionFence
Pri tvorbe horeuvedených prvkov je potrebné dodržiavať základné pravidlá, na ktoré však mobilná aplikácia upozorní. Príkladmi pravidiel sú napr. tieto:
- kanál prechodu, kde schodík prechodu medzi trávnatou a netrávnatou plochou nesmie byť vyšší ako 1cm
- zakázaná zóna musí byť vo vnútri zóny kosenia resp. s min odstupom od jej hranice
- šírka kanálu by mala byť min. 1m
Celé prvotné mapovanie môjho pozemku trvalo cca 1 hod. Neskôr som tieto zóny vylepšoval (editácia v mobilnej aplikácii) a teda defnitívne nastavenie zón vyžadovalo ešte nejakú tú prax a skúsenosti na danom pozemku. Napríklad doladenie okrajov, kosenie okrajov v častiach , kde môže ísť kosačka jedným kolieskom po dlažbe alebo obrubníku atď.
Časom som zoptimalizoval i pozemok a to najmä nasledovné veci:
- Niektoré okraje trávnika som prerobil tak, aby boli v úrovni trávnika a mali šírku aspoň 15cm(tehla naplocho).
- zrušil som kamenné ohraničenie stromov, urobil obkop a definoval zakázanú zónu pre každý takýto strom
Definovanie zóny kosenia
Zóny som definoval ručne v režime „štandardné ohraničenie“ bez „asistovaného mapovania“ alebo použitia režimu „pojazdové ohraničenie“. Avšak po skúsenostiach ktoré som získal si budem mapovať zóny ešte raz a precíznejšie napriek tomu, že mi zatiaľ všetko funguje spoľahlivo. Cieľom bude lepšie nastavenie kosenia niektorých okrajov a vzhľadom na to, že som posúval za jazdy GNSS anténu cca o 15cm, mohlo by nové mapovanie ešte zvýšiť presnosť.